Volně prodejná léčiva I.: Bolest, onemocnění trávicí soustavy a alergie

(3.5.2023 - 7.6.2023, Online kurz) ​​

Charakteristika kurzu:

Jak přistupovat k samoléčbě? Jaké typy přípravků lékárna pacientům nabízí a v čem se liší volně prodejné léčivé přípravky od doplňků stravy? Chcete se dozvědět, jaké přípravky můžete na konkrétní onemocnění v lékárně zakoupit a podle čeho je vybírat?

V rámci tohoto kurzu se formou přednášek dozvíte informace o správném výběru léčiva na konkrétní typ onemocnění, jak tato léčiva správně užívat nebo v jakých případech hrozí lékové interakce s jinými současně užívanými léčivy, doplňky stravy, potravinami, alkoholem apod. Dozvíte se také, jak výběr léčiva ze skupiny volně prodejných léčivých přípravků ovlivňuje věk pacienta nebo další přidružená onemocnění.

V této první části cyklu se zaměříme na možnosti léčby bolesti, onemocnění trávicí soustavy nebo alergií.

Tento kurz si klade za cíl pomoci laikům pochopit některé důležité aspekty a návaznosti v oblasti samoléčby a volně prodejných léčiv. Není jeho cílem nahradit odborné informace od lékárníků a lékařů, ale spíše ukázat komplexnost celé problematiky a důležitost dodržování odborných doporučení ze strany farmaceuta či lékaře.

Účastníci:

Kurz je určen pro kohokoli, kdo má zájem rozšířit si své znalosti o správných postupech při samoléčbě pomocí volně prodejných přípravků či vybraných doplňků stravy.

Obsah kurzu:
  1. Sortiment přípravků v lékárně - jak se v něm zorientovat? Léčiva v lidském těle (3.5.2023)
  2. Léčba bolesti (10.5.2023)
  3. Onemocnění pohybového aparátu. Onemocnění cév. Ošetření drobných poranění (17.5.2023)
  4. Onemocnění trávicího traktu - léčba průjmových onemocnění a zácpy (24.5.2023)
  5. Nevolnost, poruchy trávení, refluxní choroba jícnu, onemocnění jater a žlučníku, obezita (31.5.2023)
  6. Alergie (alergická rýma, alergický zánět spojivek, kožní projevy). Podráždění očí. Cestovní lékárnička  - co by měla obsahovat? (7.6.2023)
Časový harmonogram:
  • 6 online přednášek v trvání 90 minut
  • Přednášky budou probíhat online vždy ve středu od 16:30 do 18:00, od 3.5. do 7.6.2023 (Každá přednáška bude nahrávaná a přístupná přihlášeným účastníkům po dobu 1 týdne)
Přednášející:

PharmDr. Tereza Kauerová, Ph.D.

Forma výuky:

Online přes platformu MS Teams

Přihlašování:

Přihlašování bylo ukončeno. (Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše kurzy? Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)

(Kurz proběhne v případě min. 12 přihlášených účastníků.)

PharmDr. Tereza Kauerová, Ph.D.: Vystudovala obor Farmacie na Farmaceutické fakultě v Brně, kde absolvovala i doktorské studium v programu Farmakologie a toxikologie. Dlouhodobě se věnuje výuce budoucích farmaceutů v předmětech Farmakologie a Toxikologie. Rovněž se intenzivně zabývá výzkumem v oblasti experimentální farmakologie, své zkušenosti v tomto oboru sbírala také v zahraničí a nyní je předává dále svým studentům. Dále své zkušenosti získávala také v rámci své více než pětileté práce ve veřejné lékárně.

PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.

Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF

telefon: 541 562 953, 725 444 050