Jídlo jako lék II.: Mikrobiom, intolerance a interakce potravin s léky

(14.05. - 04.06.2024, Online kurz) ​​

Tento kurz je součástí vícedílného cyklu. Již proběhla první část - kurz zaměřený na složení potravin. Další části se budou zaměřovat na oblasti dietetiky, interakcí, poruch příjmu potravy a specifických diet při některých onemocněních a specifických stavech.

Charakteristika kurzu:

V tomto bloku našeho kurzu zaměřeného na výživu, léky a zdraví vám během 4 přednášek představíme fascinující svět mikrobiomu, tedy komplexní ekosystém bakterií, který obývá náš trávicí systém. Prozkoumáme také, jak léky a potraviny vzájemně interagují a jak strava může ovlivnit účinnost léčiv.

Další témata zahrnují potravní intolerance a eliminační diety, kde se zaměříme na individuální reakce těla na určité potraviny, a také budeme prozkoumávat poruchy příjmu potravin, abychom lépe porozuměli psychickým a fyzickým aspektům stravovacích návyků.

Připojte se k nám a objevte klíčové spojení mezi výživou, léky a optimálním zdravím!

Účastníci:

Kurz je určen pro každého, kdo se zajímá o své zdraví a chce se dovědět (nebo si připomenout) důležité poznatky a doporučení z oblasti výživy a přístupu ke stravování.

Obsah kurzu:
  1. Mikrobiom: "pomocníci" v našem střevě (14.05.2024, doc. Opatřilová)
  2. Poruchy příjmu potravin (21.05.2024, dr. Vranová)
  3. Interakce léky/potraviny (28.05.2024, doc. Opatřilová)
  4. Potravní intolerance: eliminační diety (04.06.2024, dr. Vranová)
Časový harmonogram:
  • 4 online přednášky v trvání 90 minut
  • Přednášky budou probíhat online vždy v úterý od 16:30 do 18:00, od 14.05. do 04.06.2024 (Každá přednáška bude nahrávaná a přístupná přihlášeným účastníkům po dobu 1 týdne, není tedy nutné se přednášky zúčastnit přímo v dobu jejího konání.)
Přednášející:
  • Doc. PharmDr. Ing Radka Opatřilová, Ph.D., MBA
  • PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.
Forma výuky:

Online přes platformu MS Teams

Přihlašování:

Přes Obchodní centrum MU

Kurz proběhne v případě min. 12 přihlášených účastníků.

(Na tomto odkazu naleznete aktuální nabídku kurzů. Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše další otevírané kurzy?Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)

Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA: Farmaceutka a zkušená lektorka, která už dvě dekády propojuje svět farmacie se světem chemie a ochranou životního prostředí. Organizuje odborné konference i dobrovolnickou činnost studentů a zaměstnanců fakulty a s obětavostí její vlastní se těchto aktivit také sama účastní. Oceňuje věcnou diskusi, nebojí se vystoupit ze zajetých kolejí a otevírá nové pohledy. Díky jejímu progresivnímu přístupu k propojování oblastí vzdělávání můžete získat odpovědi na otázky, jak zodpovědně nakládat s léky, doplňky stravy a potravními doplňky již ve svých domácnostech, ve své práci a pro svoji budoucnost.

PharmDr. MVDr. Vilma Vranová Ph.D.: Autorka garantovaného kursu Odvykání kouření pro Českou lékárnickou komoru, má bohaté zkušenosti s tvorbou a výukou seminářů zaměřených na lékové interakce, komunikaci, farmaceutickou péči, odborné poradenství v lékárně se zaměřením na odvykání kouření, složení jídelníčku s ohledem na specifické potřeby nemocných i prevenci a terapii funkčních bolestí pohybového aparátu. Cílovou skupinou seminářů jsou zejména zdravotníci, semináře jsou součástí celoživotního vzdělávání.

PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.

Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF

telefon: 541 562 953, 725 444 050