PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.
Odborný garant kurzu
e‑mail: |
---|
(Seminář pro lékárníky a farmaceutické asistenty)
13.10.2022, Farmaceutická fakulta MU Brno
Tento odborný seminář je zaměřený na problematiku hořčíku a zinku, jejich působení v lidském organismu a možnosti terapeutického uplatnění. (Anotace jednotlivých přednášek jsou uvedeny níže.)
Doprava na místo konání:
Tento odborný seminář je určen pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další odbornou veřejnost.
250,- Kč
Partnerem semináře je společnost Wörwag Pharma Česko s.r.o.
Tato akce byla schválena a zaregistrována pod číslem 22512 a byla ohodnocena 7 body do celoživotního vzdělávání ČLnK.
Přihlašování bylo ukončeno. (Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše kurzy? Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)
Přednášející: MUDr. Jana Nováková, Ph.D.
V přednášce se zabýváme úlohou hořčíku v lidském organismu. Zmiňujeme jeho fyziologický význam, a především uvádíme poruchy jeho homeostázy v organismu. Z nich se věnujeme přednostně hypomagnezémii a jejím důsledkům. Insuficience hořčíku hraje důležitou roli při rozvoji srdečních arytmií, hypertenze, neurologických projevů a onemocnění a při dalších patologických stavech. Na závěr zmíníme dnešní možnosti suplementace hořčíku při jeho nedostatku.
Přednášející: PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.
Hořčík je velmi důležitý prvek, jehož deficit má četné akutní i chronické symptomy.
V praxi se používá mnoho perorálních komerčních přípravků s obsahem hořčíku. Výběr přípravku, který by dosahoval požadovaného biologického efektu suplementace hořčíku, je však často založen pouze na empirii. Obecně jsou organické sloučeniny hořčíku lépe rozpustné než anorganické, avšak chybí dostatečné důkazy o farmakokinetice a biologické dostupnosti hořčíku jednotlivých přípravků. Tuto problematiku otevře naše přednáška a bude reagovat na současné dostupné poznatky.
Přednášející: PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.
Významnou roli v imunitním systému hraje zinek. Zinek je po železe druhým nejhojnějším stopovým prvkem v lidském těle. Zinek představuje esenciální mikroelement s pluripotentními biologickými účinky. Má komplexní imunomodulační účinky a hraje důležitou roli v ovlivnění jak nespecifické, tak i specifické imunity. Podílí se na integritě epiteliálních bariér, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu α a příznivě moduluje zánětlivou odpověď. Zinek má významný efekt na virové infekce prostřednictvím modulace vstupu virových částic a ovlivněním jejich fúze, replikace a translace. Vyrovnaná plazmatická hladina zinku příznivě ovlivňuje imunitní odpověď, jedinci se sníženou hladinou zinku jsou náchylnější k respiračním onemocněním.
Přednášející: PharmDr. Martina Nováková
Přednáška bude zaměřena na vysoký význam zinku pro lidský organismus jako esenciálního stopového prvku s mnohočetnými účinky. Konkrétně bude zaměřena na oblast dermatologických indikací, s nimiž se farmaceuti a farmaceutičtí asistenti v běžné denní praxi v souvislosti jak s výdejem, tak v rámci odborného poradenství setkávají. Bude zmíněn jeho význam u dermatologických infekcí, zánětlivých dermatóz typu acne vulgaris, u aftózní stomatitidy, atopické dermatitidy a psoriázy, a také jeho role při poruchách kůže, vlasů a sliznic jako je např. alopecie a vitiligo. Přednáška se bude opírat o nové dostupné poznatky z této oblasti.
PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.: Absolvovala Farmaceutickou fakultu VFU Brno – všeobecná farmacie, rigorózní a postgraduální studium farmakologie a toxikologie. Získala atestaci z Klinické farmacie IPVZ Praha. Podílí se na výuce a provádí výzkum v rámci Ústavu farmakologie a toxikologie FaF MUNI Brno. Je garantkou předmětů Farmakoterapie a klinická farmakologie, Klinická farmacie a Volně prodejné léky. Odborně se zaměřuje na problematiku metabolického syndromu jako komorbidity psychiatrických poruch, zajímá se o terapeutickou hodnotu psychofarmak a racionálního užívání volně prodejných léčiv. Má zkušenosti jako lékárník a konzultující klinický farmaceut. Aktivně přednáší v kontinuálním a specializačním vzdělávání farmaceutů a lékařů.
MUDr. Jana Nováková, Ph.D.: Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, obor Všeobecné lékařství. Získala titul Ph.D. a odborně se zaměřuje na problematiku psychiatrických poruch. Zajímá se o terapeutickou hodnotu psychofarmak a racionálního užívání volně prodejných léčiv. V posledních letech se jako odborná asistentka věnuje především výukové aktivitě studentů Všeobecného lékařství, Zubního lékařství a bakalářských oborů na Lékařské fakultě MU. Dále již mnoho let působí v rámci celoživotního vzdělávání lékárníků jako lékař – konzultant Interaktivních dispenzačních seminářů. Je členkou několika odborných společností a řešitelkou či spoluřešitelkou několika grantových projektů.
PharmDr. Martina Nováková: Absolvovala Farmaceutickou fakultu VFU Brno, nyní se v rámci postgraduálního studia v oblasti farmakologie a toxikologie zaměřuje na experimentální a klinické konsekvence dlouhodobě působících parenterálních antipsychotik. Podílí se na výuce v předmětech Klinická farmacie, Volně prodejná léčiva, Zdravotnické prostředky, Lékárenství a Právo a etika pro farmaceuty. Kromě svého výzkumného zaměření v rámci postgraduálního studia se zabývá komplexně oblastí zdravotnických prostředků a jejich uplatnění v rámci wound managementu, inkontinence, u diabetes mellitus nebo u stomických pacientů atd. Má pracovní zkušenosti také jako lékárník.
Odborný garant kurzu
e‑mail: |
---|
Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF
telefon: | 725 444 050 |
---|---|
e‑mail: |