PharmDr. Lenka Molčanová oceněna na konferenci PSE v Rumunsku

Naše absolventka PharmDr. Lenka Molčanová, která nyní působí jako asistentka Ústavu přírodních léčiv, byla oceněna prestižní cenou na konferenci PSE v lasi. Cenu obdržela za svou disertační práci na téma Paulownia tomentosa Steud. (Paulowniaceae). Jedná se o rostlinu tradiční čínské medicíny, která se po staletí používala jako součást léčiv pro mnohá onemocnění.

11. 10. 2022

Konference Přírodní produkty v objevování a vývoji léčiv – Pokroky a perspektivy se konala pod záštitou Fytochemické evropské společnosti v Rumunsku v polovině září. Vědecký program pokrýval nedávné úspěchy a budoucí trendy ve výzkumu přírodních produktů, zejména v souvislosti s chemií, bioaktivitou, biotechnologií, kontrolou kvality a formulací.

Tradiční medicína a přírodní látky mohou stále ovlivnit moderní zdravotnictví nebo mohou být zajímavým zdrojem inspirace při hledání nových léčiv. „Moje práce byla zaměřena na izolaci sloučenin z chloroformového podílu etanolového extraktu plodů P. tomentosa. Látky byly izolovány s využitím různých chromatografických metod, jako je sloupcová chromatografie, vysoce účinná kapalinová chromatografie a tenkovrstvá chromatografie,“ popisuje PharmDr. Lenka Molčanová.

V rámci výzkumu při přípravě disertační práce byla izolována série geranylovaných flavonoidů a dalších fenolických sloučenin a osmnáct z těchto látek bylo získáno z přírodního zdroje poprvé. Vybrané sloučeniny byly hodnoceny na antiproliferativní, cytotoxickou, protizánětlivou a antioxidační aktivitu na buněčném modelu lidské monocytární leukémie THP-1 nebo THP-1-XBlue™-MD2-CD14 s využitím WST-1, LDH, QUANTI-Blue™ testu.