Páteční noc patřila vědcům a zájemcům o jejich poznatky

Farmaceutická fakulta se opět účastnila tradiční známé celorepublikové akce Noc vědců, která jen do bohunického kampusu přilákala tisícovky zvědavých návštěvníků. V pátek 6. října jsme se aktivně zapojili v rámci této populární akce, která se koná po celé Evropě, a klade si za cíl přiblížit veřejnosti svět vědy a výzkumu. Zaznamenali jsme velikou návštěvu rodin s dětmi, jednotlivců, párů i seniorů. Farmaceutická fakulta přispěla k tomuto úspěchu dvěma zajímavými stanovišti: Antibiotická rezistence a Tajemství tabletky.

9. 10. 2023

Farmaceutická fakulta přispěla k tomuto úspěchu dvěma zajímavými stanovišti: Antibiotická rezistence a Tajemství tabletky. Tato dvě témata přilákala mnoho zájemců a nabídla jim možnost ponořit se do světa farmacie a vědeckého výzkumu.

Na stanovišti věnovaném Antibiotické rezistenci byli návštěvníci informováni o narůstajícím problému, kterým je rezistence na antibiotika. Farmaceutická fakulta v tomto ohledu sehrává klíčovou roli ve výzkumu nových léků a metod léčby, a návštěvníci měli možnost získat vhled, jak se v laboratořích pracuje na objevování nových antibiotik a strategií pro boj s rezistencí.

Druhé stanoviště, nazvané "Tajemství tabletky", bylo také velmi zajímavé. Návštěvníci se zde dozvěděli více o procesu vývoje léků a jaké techniky se používají k výrobě tablet a tobolek, které denně užíváme. Vědci ukázali, jak se tabletka dostane z laboratoře na trh a jak je zajištěna její kvalita a bezpečnost. Hlavním tahákem celého propagačního stánku bylo testování expirace a přítomnosti účinné látky v léčivech. Hosté festivalu si mohli otestovat svoje léky na bolest a teplotu, které každý nosí v peněžence nebo v kabelce. Dle zbarvení jsme ukazovali, která léčiva jsou v pořádku a že si každý musí skutečně dávat pozor na datum propadnutí kvality léčiva, nebo na padělky, se kterými se můžeme potkávat čím dál častěji.

Farmaceutická fakulta také nabídla návštěvníkům možnost diskutovat s vědci, položit otázky a dokonce se zúčastnit praktických experimentů. Byla to jedinečná příležitost pro lidi všech věkových kategorií, aby se dozvěděli více o vědeckém výzkumu a jeho dopadech na naše každodenní životy.