Noc vědců přivítala zástupy malých i velkých badatelů

Letošní Noc vědců se opravdu vydařila. Na akci do brněnského kampusu, kde se prezentovala Farmaceutická fakulta, dorazily tisíce zvědavých návštěvníků. V brněnském kampusu si mohli užít popularizačně naučné aktivity na desítkách různých stanovišť, která pro ně připravila mimo Farmaceutické fakulty, také Fakulta lékařská, přírodovědecká a sportovních studií.

4. 10. 2022

Kolegové z Ústavu farmaceutické technologie si pro účastníky připravili stanoviště pojmenované Výroba léčivých gumových medvídků. Ačkoli bylo toto stanoviště umístěné ve venkovním prostoru bohunického kampusu a bylo docela chladno, byl o něj opravdu veliký zájem. „Návštěvníci se na našem stanovišti mohli podívat, jak se oblíbená gumová cukrovinka vyrábí. Mohli si medvídka i sami vylít do připravených forem a po ztuhnutí jej ochutnat,“ popisuje doc. PharmDr. Jan Gajdziok, Ph.D., z Ústavu farmaceutické technologie, který stanoviště pro Noc vědců připravil. Na stanovišti byla také umístěna 3D tiskárna, takže se hosté mohli podívat na tisk medvídků želatinových a ochutnat 3D tištěné medvídky orodispergovatelné.

Druhé stanoviště Farmaceutické fakulty neslo název Vůně bylin – „není na světě rostlina, aby k něčemu nebyla“ a připravili jej kolegové z Ústavu přírodních léčiv. Návštěvníci si na něm mohli zkusit poznávání rostlin podle vůně a dalších charakteristických prvků. „Jako doplňkovou aktivitu jsme na stanovišti měli připravené míchání soli do koupele, o které byl také veliký zájem. Jsme rádi, že Noc vědců navštívilo tolik hostů, kteří přicházeli se zajímavými otázkami,“ dodává PharmDr. Dagmar Jankovská, Ph.D., která působí na Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty MU.

Děkujeme všem, kteří navštívili naše stanoviště, a děkujeme především organizátorům za neutuchající energii a elán, se kterým se věnovali všem hostům.