Noc vědců otevře dveře laboratoří veřejnosti

Rádi bychom vás pozvali na již tradiční ročník Noci vědců, která se uskuteční v pátek 30. září. Popularizátorská akce je určena úplně všem bez ohledu na věk. Malí i velcí hosté si mohou vyzkoušet na zajímavých stanovištích různé vědecké pokusy a dozvědět se mnoho zajímavých vědeckých poznatků. Farmaceutická fakulta se letos bude prezentovat dvěma poutavými stanovišti. První se bude jmenovat Výroba léčivých gumových medvídků, druhé pak Poznej vůni rostlin: není na světě bylina, aby k něčemu nebyla.

17. 8. 2022

Gumoví medvídci jsou ikonou již několik desítek let. Jsou oblíbeni pro příjemnou vůni, sladkou chuť a jejich „gumovitost“ je postupně přivedla i do oblasti farmacie. Jako léková forma jsou dnes využívány především ve vitamínových přípravcích. Gumoví medvídci se vyrábějí z želatiny v kombinaci s glycerolem, ochucovadly a barvivy. Tradičním postupem je odlévání želatinového „slizu“ do forem, které se následně chladí. I do oblasti farmacie však pronikají nejmodernější technologie, kdy inovativní možností výroby medvídků je jejich tisk pomocí 3D tiskárny modifikované pro práci s gelovým materiálem. Tisk i výrobu uvidí návštěvníci na vlastní oči v jedné z chemických laboratoří.

Na druhém stanovišti se budeme věnovat přírodnímu léčitelství a kosmetice. Silice jako těkavé směsi rostlinných látek, někdy nazývané esenciální oleje, patří k tomu nejzajímavějšímu v přírodě. Koncentrované esence získávané z květů, plodů i jiných částí rostlin byly po tisíciletí používané po celém světě pro rozličné účely. Protože jsou silice často příjemně vonící, jsou spojovány s parfumerií a voňavkářským průmyslem, ale to je chyba. Celá řada silic má svoje tradiční využití v medicíně a moderní výzkum potvrzuje jejich význam a využitelnost v terapii mnoha nemocí.

Budeme se na váš těšit v budově Kampusu v Brně Bohunicích. Více informací o celé akci naleznete zde.

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info