Festival vědy na brněnském výstavišti se povedl

Minulý týden se konal na výstavišti zábavný veletrh Festival vědy a techniky, který navštívily tisíce poznatku chtivých návštěvníků. Základní školy, střední školy, rodiny s dětmi i jednotlivci si nenechali ujít možnost podívat se na nejnovější pokroky vědy a na stanovištích jednotlivých výzkumných institucí se dozvědět mnoho zajímavého. Farmaceutická fakulta pod záštitou Masarykovy univerzity nemohla na této popularizačně vzdělávací akci chybět. Tentokrát nás reprezentoval Ústav chemických léčiv, který si pro hosty festivalu připravil zábavný program, jako byla například příprava tobolek, skládání filtračního papíru nebo testování expirace a obsahovaných látek v léčivech.

11. 9. 2023

Zástupci Ústavu chemických léčiv si pro návštěvníky festivalu připravili několik zábavných stanovišť, které bavily i vzdělávaly. Menší děti ocenili především opticky krásné lávové lampy, které bublaly v různých barvách. Větší děti si pak mohly vyzkoušet rozpoznávání sušených bylin a dozvěděly se také, jaké mají tyto byliny pozitivní dopad na lidské zdraví.

Hlavním tahákem celého propagačního stánku bylo testování expirace a přítomnosti účinné látky v léčivech. Hosté festivalu si mohli otestovat svoje léky na bolest a teplotu, které každý nosí v peněžence nebo v kabelce. Dle zbarvení jsme ukazovali, která léčiva jsou v pořádku a že si každý musí skutečně dávat pozor na datum propadnutí kvality léčiva, nebo na padělky, se kterými se můžeme potkávat čím dál častěji.