Farmaceutické fakulta hostila mezinárodní konferenci SAL

První zářijový týden se nesl na Farmaceutické fakultě ve znamení předávání a sdílení odborných poznatků, protože se tu konal již 50. ročník konference Syntéza a analýza léčiv SAL 2022. Jubilejní 50. ročník se konal právě na půdě Farmaceutické fakulty v Brně. Jinak je tradicí, že se v organizaci konference střídají farmaceutické fakulty v Brně, Hradci Králové a Bratislavě.

13. 9. 2022

Tato mezinárodní spolupráce vychází již ze vzniku konference v roce 1971, kdy se SAL konal jeden rok v České republice a další na Slovensku. „U zrodu konference stál pan profesor Jozef Čižmárik, který se neodmyslitelně zapsal do dějin farmaceutické chemie a chemometrie. Dlouholetým hostem pak byl také doktor Miroslav Protiva, který věnoval Farmaceutické fakultě v Brně mnoho odborných publikací a je po něm pojmenována místní knihovna,“ říká docentka Radka Opatřilová, přednostka Ústavu chemických léčiv, který celou konferenci v Brně organizoval.

Konference SAL se může již několik let pyšnit hojnou mezinárodní účastí, sjíždějí se na ní farmaceutičtí odborníci ze zemí, jako je Německo, Velká Británie, Belgie, Slovinsko nebo USA. Celá konference se tudíž již od roku 2015 koná pouze v angličtině. Program konference je členěn do jednotlivých bloků, kde dostávají prostor k přednáškám také studenti doktorského, případně magisterského studijního programu. „Snažíme se dát na konferenci prostor také mladým akademikům, aby získali zkušenosti s přednášením na velkých akcích. Letos tu například vystoupila mladá talentovaná vědkyně z Bratislavy Dominika Nádaská, která je studentkou teprve magisterského studijního programu Farmacie,“ říká Tereza Padrtová, odborná asistentka z ÚCHL, která měla organizaci celé akce na starosti. Mezi nejzajímavější přednášky pak patřily právě přednášky doktorky Evy Havránkové z FaF MUNI, která se věnuje přípravě a biologickému hodnocení látek působících proti vankomycin rezistentním enterokokům, či docenta Jansena-Van Vuurena z University of Ljubljana o zelené chemii, která se hlavně v poslední době stává čím dál žádanější a populárnější.

Konference si klade za cíl především přenos vědeckých poznatků a rozvíjení spolupráce s dalšími univerzitami. SAL 2022 zaujala také odborná média, jako byl například vědecký časopis Separation, který u příležitosti konference vydal dokonce speciální číslo. Téměř stovka účastníků se pak mohla potkat také neformálně v prostorách Farmaceutické fakulty na slavnostním přivítacím přípitku a také v rámci seznamovací party. „Konference SAL 2022 pro nás dopadla velikým úspěchem, proto bych ráda poděkovala všem, kteří se akci podíleli a pomáhali,“ dodává Radka Opatřilová.