FaF a LF přivítaly na MjUNI stovky dětí

V brněnském kampusu se poslední únorový víkend konalo další kolo oblíbené univerzity pro studenty základních a středních škol. Farmaceutická fakulta spojila své síly s Lékařskou fakultou a připravila pro děti zajímavý, poučný a zábavný program hned na několika různých stanovištích. Žáci měli příležitost si dopředu vybrat témata, která jsou pro ně nejzajímavější, a po obecném úvodním slovu si je zvolený lektor odvedl na přednášku.

26. 2. 2024

Juniorská univerzita (MjUNI) je program celoživotního vzdělávání pod záštitou Masarykovy univerzity určený žákům a studentům od 9 do 18 let. Je to unikátní příležitost, která otevírá dětem a dospívajícím dveře do světa vědy, vzdělání a bádání. Studenti poznají akademické prostředí a vyzkouší si roli studenta nanečisto, ale na vlastní kůži. Humanitní, přírodovědné i technologické vědy budou prozkoumávat pod vedením odborníků a navštíví fakultní posluchárny, laboratoře a další vědecká pracoviště Masarykovy univerzity.

V rámci 8. ročníku MjUNI připravila Farmaceutická fakulta 4 stanoviště zastupující různé ústavy a témata. Pro nejmenší děti z kategorie 9 až 11 let si připravil program s názvem ZOO v břiše Ústav molekulární farmacie, kde se děti dozvěděli něco o mikroorganismech v lidském těle, kterak jsou nám prospěšné a kterak nám mohou bohužel i škodit. Program pro kategorii 12 až 14 let zastupovaly kolegyně z Ústavu aplikované farmacie, které rozpracovaly téma Lékárna u zlatého jednorožce a zábavnou formou ukazovaly dětem, co všechno práce v lékárně obnáší a čím je přínosná. Pro nejstarší kategorii žáků jsme pak připravili dva programy za Ústav farmaceutické technologie s názvem Vyrobme si domácí kosmetiku se znalostmi farmacie a za Ústav farmakologie a toxikologie s názvem Cesta k novému léku aneb od modelu k pacientům. O všechny nabízené programy byl veliký zájem a jejich kapacita byla plně naplněna.

Děkujeme všem zúčastněným a budeme se těšit na příští ročník univerzity pro děti.