Emeritní děkan a rektor Václav Suchý věnoval fakultě umělecké předměty spojené s její historií

Umělecké předměty spjaté s historii studia farmacie v Brně nově zdobí prostor děkanské kanceláře. Jde o obraz akademického malíře Eduarda Miléna z roku 1952, který byl vytvořený „Na paměť založení farmaceutické fakulty v Brně“. Dva sádrové odlitky z roku 1995, zhotovené při tvorbě Kamelovy medaile, jejímž autorem je akademický grafik a medailér Karel Zeman. Miniaturu plastiky znaku Farmaceutické fakulty, který vytvořila Ing. arch. Veronika Witzová. Uvedené předměty věnoval fakultě prostřednictvím děkana Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity prof. Davida Vetchého emeritní děkan a rektor Václav Suchý.

7. 3. 2022

Farmacie se studovala do roku 1960 v Brně. Z nařízení stranických orgánů byla sloučena s bratislavskou fakultou a do roku 1968 byla jedinou, celostátní farmaceutickou fakultou. Přestěhován byl i Milénův obraz, který zdobil kancelář děkana. „Obraz se podařilo získat v době, když se část českých učitelů přesunula z Bratislavy na obnovenou farmaceutickou fakultu do Brna,“ vzpomíná profesor Suchý.

Bylo to počátkem 90. let, kdy na tehdejší Vysoké škole veterinární přijali farmacii jako svoji třetí fakultu. Sám Suchý pak na obnovené fakultě začal učit v roce 1993 a o rok později byl zvolen jejím děkanem. Fakultu vedl do roku 2000, kdy byl zvolen rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Každá vysoká škola, a také každá fakulta má pro jubilea a zvláštní příležitosti medaile, které uděluje za zásluhy o rozvoj. O zhotovení medaile byl pro farmaceutickou fakultu požádán akademický grafik a medailér Karel Zeman, autor fakultních insignií. První úvahy o námětu medaile vyslovili docent Václav Rusek, historik farmacie, dále pak profesor Václav Suchý, profesor Luděk Beneš a doktor Antonín Fajt. Bohatá jednání o medaili proběhla na dvou vědeckých radách, kde nakonec došlo ke shodě o tom, že na medaili by měl být vyobrazen moravský lékárník Jiří Josef Kamel, který působil jako misionář-jezuita v Manile, kde také popisoval tamní flóru. Carl Linné jako projev uznání pojmenoval jeden rod Camelia. Kamel je „hrdinou“ Zemanovy medaile ražené v Kremnické mincovně. Ta postrádá jeho podobiznu, neboť se nedochovala a místo ní je zobrazena kvetoucí Camelia. Mistr Zeman zobrazil některé etapy vývoje farmacie počínaje sférou alchymie s jejími znaky a formulemi. Z této vrstvy vystupuje jednorožec jako znak lékárenství, čistoty, síly a profylaxe. „Jednorožec je sestaven z léčivých rostlin a na jeho rohu je napíchnutý vzorec kodeinu (původně navržený morfin byl zamítnut) – základu některých léků, který ale v určitém množství může být jedovatý, avšak roh jednorožce jako znamení čistoty smrtelné následky zneškodní. Prolínají se tu tedy rovina reálná s imaginární,“ vysvětluje profesor Suchý. Sádrové odlitky, které posloužily ke zhotovení pamětní medaile, získal od mistra Karla Zemana. Nechal je zarámovat do speciálních rámů, aby je bylo možné zavěsit na stěnu.

Znak farmaceutické fakulty VFU Brno byl odvozen od plastiky, kterou vytvořila Ing. arch. Veronika Witzová. Plastika má tvar nepravidelného mnohoúhelníku. Uprostřed je symbol farmacie – váhy které jsou neseny hadem, obepínajícím misku. V pozadí je otevřená kniha vyjadřující zdroj vzdělanosti. Po obvodě je opis „FACULTAS PHARMACEUTICA BRUNENSIS“. Plastika zdobí průčelí u hlavního vchodu do Pavilonu farmacie I. „Věřím, že uvedené předměty budou připomínat dalším generacím jednu kapitolu historie farmaceutického studia v Brně“, říká prof. Václav Suchý.