Cílem ocenění interní Grantové agentury Masarykovy univerzity (GAMU) je posílení motivace vědeckých pracovníků univerzity a šíření dobrého jména univerzity ve vědecké komunitě i na veřejnosti. I my věříme, že úspěchy našich vědců budou vzorem a motivací pro další mladší kolegy, kteří působí na půdě naší fakulty. Farmaceutická fakulta velice gratuluje našim vědcům a připojujeme pár slov o výzkumných tématech, kterým se oba věnují.
Ing. Ondřej Jurček, Ph.D. et Ph.D.
Ústav přírodních léčiv
Oceněn za článek v časopise Angewandte Chemie
Většina přírodních procesů je založena na samoskladných reakcích chirálních a asymetrických stavebních bloků. Porozumění těmto komplexním procesům z pohledu jemné struktury a interakcí mezi rozmanitými stavebními a reakčními bloky vede k poznání či dokonce možnosti kontroly mechanismů zodpovědných za různé fyziologické či patofyziologické funkce. Supramolekulární chemie, a zvláště supramolekulární farmacie*, jsou obory, které se těmito studiemi zabývají. V rámci naší výzkumné skupiny se věnujeme studiu samoskladných procesů a interakcí různých přírodních látek či jejich derivátů se zaměřením na tvorbu komplexních nanoagregátů. Oceněný článek pak pojednává o samoskládání modelových steroidních sloučenin s kovy za vzniku cyklických supramolekulárních molekul, dutých struktur, reprezentujících potenciální předstupeň vývoje nových typů nosičů léčiv.
* kurz Supramolekulární farmacie je vyučován na Ústavu přírodních léčiv, pozn. nositele ocenění a přednášejícího
PharmDr. Jan Otevřel, Ph.D.
Ústav chemických léčiv
Oceněn za článek publikovaný v časopise Nature Synthesis
V naší laboratoři na Ústavu chemických léčiv společně usilujeme o to připravit nové molekuly inovativními metodami. Zaměřujeme se především na chirální sloučeniny, tedy na látky, které nejsou ztotožnitelné se svým zrcadlovým obrazem. Naším cílem je dosáhnout nejen vysokého chemického výtěžku, ale ideálně získat danou molekulu pouze jako jeden zrcadlový obraz, tedy čistý enantiomer. K tomu většinou využíváme malé chirální organické molekuly, tzv. organokatalyzátory. Tyto katalyzátory nejen urychlují chemické reakce, ale také přenášejí svou vlastní chirální informaci na vznikající produkty. Výsledné chirální látky pak mohou sloužit jako klíčové stavební bloky při výrobě potenciálních léčiv, agrochemikálií nebo pokročilých materiálů.
Ocenění MUNI Scientist mi bylo uděleno za práci uveřejněnou v prestižním časopise Nature Synthesis, která vzešla z mé postdoktorské stáže na Aarhuské univerzitě v Dánsku. Společně s Macarenou Eugui a Sebastijanem Ričkem jsme se pod vedením Prof. Karla Ankera Jørgensena věnovali využití organokatalyzátorů při přípravě cyklických sloučenin. Podrobnosti o této práci jsme již sdíleli ve fakultním newsletteru ze dne 15. listopadu 2023.
Rád bych ještě zdůraznil, že práce v syntetické chemii je téměř vždy týmovým úsilím, a proto bych chtěl poděkovat všem spoluautorům, bez jejichž přispění bychom kvalitních výsledků nikdy nedosáhli.