Do MUNI Mendel Doctorandus byla přijata první studentka FaF

Představení nového podpůrného programu MUNI Mendel Doctorandus proběhlo již v polovině září, ale nyní vás můžeme seznámit s jeho první aktivní studentku. Do tohoto podpůrného programu byla přijata PharmDr. Gabriela Škovranová, která je studentkou studijního programu Farmakognosie. PharmDr. Gabriela Škovranová se ve svém výzkumu zabývá testováním antimikrobiální aktivity přírodních látek vůči rezistentním kmenům bakterií. Narůstající vznik rezistence mikroorganismů vůči dostupným antibiotikům představuje obrovský problém pro společnost a tím je motivován její výzkum, ve kterém se snaží najít aktivní sekundární metabolity účinné samostatně, ale také v kombinaci s antibiotiky.

2. 11. 2022

Přiblížení mechanismu antimikrobiální aktivity přírodních léčiv zůstává ve farmacii nadále výzvou. "Počas rokov strávených na škole sa snažím zo štúdia vyťažiť čo najviac a tak využívam možnosti, ktoré mi štúdium na našej fakulte ponúka. Medzi najväčšie prínosy považujem zahraničné výjazdy, ktoré som zahájila 3 mesačným pobytom na Univerzite v Grazi v októbri 2021. Účasť na konferenciách mi umožňuje zosumarizovať a prezentovať svoje výsledky so zaručenou spätnou väzbou autoritami v odbore a nadviazaním novej spolupráce. To ma priviedlo na ďalšiu zahraničnú stáž do Ľubľany, kde od októbra 2022 testujem potenciál prírodných látok inhibovať biofilm," hodnotí své dosavadní působení na Farmaceutické fakultě PharmDr. Gabriela Škovranová.

MUNI Mendel Doctorandus přináší nejlepším doktorandům a jejich školitelům mnoho výhod a příležitostí, včetně stabilní finanční podpory, možnosti prodloužení zahraniční stáže a získání mezinárodně uznávaného certifikátu Evropský doktorát. "Doktorandské štúdium na Masarykovej univerzite ponúka množstvo možností, ktoré sa snažím využiť. Kľúčovým faktorom k úspechu však je odhodlanie a fungujúca spolupráca medzi študentom a školiteľom. Neustála podpora a dôvera mojej školiteľky PharmDr. Alice Sychrovej, Ph.D. spolu s jej vysokými nárokmi a požiadavkami ma posúva vpred a čoraz bližšie k dosiahnutiu vytýčených cieľov," uzavírá PharmDr. Gabriela Škovranová.

Přejeme Gabriele mnoho úspěchů ve studiu a další vědecké práci!