Dny (nejen) farmaceutické péče

Farmaceutická fakulta MUNI Brno organizuje již XI. ročník konference Dny farmaceutické péče. Letošním tématem akce je výživa jako součást péče o pacienta.

6. 9. 2023

Dny (nejen) farmaceutické péče
Nejen léky živ je člověk
doporučit „jezte zdravě a dodržujte pitný režim“ nestačí

Termín: sobota 23. 9. 2023

Místo: Posluchárna pavilonu FaF, areál VETUNI Palackého 1 Brno

Konference je určena pro všechny zdravotnické profese i studenty všeobecného lékařství, farmacie, všeobecného ošetřovatelství, fyzioterapie, nutriční terapie stejně jako všechny zájemce o tuto problematiku.

Akce byla schválena a zaregistrována Českou lékárnickou komorou pod číslem 23632 a byla ohodnocena 14 body do celoživotního vzdělávání ČLnK.

Proč?
Dietologie je oborem opomíjeným jak v pregraduální, tak postgraduální výuce. Přitom každý zdravotník, ale i pedagog nebo trenér jsou prakticky denně vystavováni dotazům na dietu. U některých onemocnění jde o postup zcela zásadní, jindy jde o postup doplňkový. Rozhovor o dietě je často klíčový v navázání dobrého kontaktu s pacientem a nastartování změn životního stylu. Doporučení konkrétních potravin, upozornění na lékové interakce, stejně jako doporučení vhodných rostlinných léčiv by mělo být samozřejmou součástí péče o pacienta.

Na co se můžeme těšit?

• Jak je to s lepkem? Opravdu je tak nebezpečný?
  • Je ketodieta zázrak, díky němuž zhubne opravdu každý?
  • Budeme léčit neurodegenerativní onemocnění dietou?
  • Jaká má být výživa onkologických pacientů?
  • A co je nového ve farmakologii metforminu?
  • Co jsou to potraviny pro zvláštní účely? Potraviny nebo léky?

9:00 9:15            Zahájení

9:15 – 9:45            Nové potraviny a jejich regulace
                              Ing. Petr Beneš, vedoucí Oddělení bezpečnosti potravin MZe ČR

9:45 – 10:45          Výživa jako prevence a terapie neurodegenerativních onemocnění
                              doc. MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK a VFN

10:45 – 11:00        přestávka

11:00 – 11:45        Výživa při onemocněních souvisejících s lepkem
                             MUDr. Barbora Packová, Ph.D., Interní gastroenterologická klinika FN Brno

11:45 - 12:30         Výživa onkologických pacientů
                              Mgr. Věra Andrášková, MOU Brno

12:30 – 13:30        Oběd

13:30 – 14:15        Hubnutí, ketodieta – má to smysl?
                              Mgr. Irena Haluzová, FN Brno

14:15 – 15:00        Metformin – staré léčivo, nové terapeutické možnosti