Děkan Farmaceutické fakulty slavnostně poklepal základní kámen MUNI BioPharma Hub

Masarykova univerzita poklepáním na základní kámen slavnostně zahájila stavbu MUNI BioPharma Hubu, strategického projektu za víc než 4 miliardy korun, který by měl na národní úrovni přinést zásadní přidanou hodnotu v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu, farmacie, molekulární biologie či dalších biotechnologických oborů.

11. 3. 2024

MUNI BioPharma Hub ovlivní podstatným způsobem, obdobně jako doposud největší investice v podobě realizace Univerzitního kampusu Bohunice, tvář a budoucnost Masarykovy univerzity, města Brna a České republiky na mnoho desetiletí. Unikátní koncentrace vzdělávacích a výzkumných kapacit s nejmodernější technologickou konfigurací bude výjimečná také na poměry střední Evropy a jihomoravské metropoli může přinést zásadní nové podnikatelské příležitosti, zejména v odvětví výroby léčiv či vývoje v oblasti biotechnologií.

Na začátku MUNI BioPharma Hubu byla idea, aby univerzita mohla ze své role přispívat k řešení některých klíčových celospolečenských otázek. Jednou z takových oblastí, kde máme za sebou prostřednictvím lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty nebo Ceitecu dlouholeté aktivity, je téma lidského zdraví, které získalo návratem farmaceutické fakulty pod křídla Masarykovy univerzity a blízkosti Fakultní nemocnice Brno, úplně nové synergické možnosti, a to nejen pro vzdělávání, zejména to interdisciplinární, ale i pro vědu a výzkum,“ vysvětluje rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, v jehož hlavě se zrodila myšlenka na realizaci strategického projektu MUNI BioPharma Hub před pěti lety.

Význam MUNI BioPharma Hubu, jehož stavba by měla být dokončena v polovině roku 2026 a který je svým rozsahem i objemem ještě větší investiční akcí, než byl úspěšný projekt Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU), by měl spočívat také v přínosu pro klíčová strategická témata jak na národní, tak i evropské úrovni, jako je např. léková soběstačnost a rozvoj farmaceutického průmyslu. "Díky tzv. čistým prostorám (GMP) bude Masarykova univerzita schopna realizovat v MUNI BioPharma Hubu kompletní vývoj léků od syntézy budoucích aktivních látek až po výrobu klinických šarží," dodává prof. PharmDr. Mgr. David Vetchý, Ph.D., děkan Farmaceutické fakulty.