Člen USF získal mnoho poznatků na stáži ve Francii

TNT (Training New Trainers) je projekt zaměřený na hledání a vzdělávání nových EPSA (European Pharmaceutical Students Association) trenérů, při kterém účastníci absolvují školení zaměřená na efektivní komunikaci, styly učení a poskytování tréninku. Student pátého ročníku Ondra se tohoto projektu zúčastnil díky Unii studentů farmacie.

15. 6. 2022

Letošní TNT proběhlo v Tours ve Francii v prostorách místní farmaceutické fakulty a účastnilo se jej 16 studentů z různých zemí Evropy. Celým projektem nás provázeli 3 trenéři, kteří nás vedli a školili v tom, jak se stát trenérem. Kromě trenérů se o nás staral také tým organizátorů, kteří nám zajišťovali stravu, dopravu a zábavu v průběhu celého TNT, říká student Ondra.

Ročník 2022 byl zahájen společným seznámením a nesl téma Herkules, z Disneyho filmu. Po seznámení následovala French night, díky níž se studenti lépe seznámili mezi sebou, ale také s místními studenty a francouzskými specialitami – sýry, šneky, vínem.

Každý tréninkový den obsahoval čtyři dvouhodinové tréninky. První polovina byla zaměřena na to, co je vlastně soft-skillový trénink, jak probíhá efektivní předávání informací během něj a na komunikaci a učení dospělých. Během těchto dní jsme si zlepšili komunikační dovednosti a naučili se, jak správně komunikovat během tréninků.

"Nově nabyté dovednosti jsme si ověřili čtvrtý den, na který jsme ve dvojicích připravili a předvedli naši „practice delivery“ pro ostatní účastníky a organizátory. Practice delivery trvala hodinu a po ní každá dvojice dostala zpětnou vazbu, co se dá do příště ještě zlepšit. Po ukončení všech practice delivery jsme měli čas si projít Tours. Večer nás čekala večeře v restauraci a bowling. Další den jsme se vrátili k tréninkům od trenérů, při kterých nám vysvětlovali, jak lépe provést aktivity během sezení, která budeme vést," popisuje svoji stáž student Ondra.

Šestý den dopoledne se trénink zaměřil na emoce a vizualizaci předávaných informací. "Odpoledne jsme byli opět rozděleni do dvojic a začali jsme připravovat naši first delivery session. First delivery session každé dvojice trvala dvě hodiny probíhala předposlední den TNT a byl to již plnohodnotný trénink, u něhož jsme využili všechny nově nabyté zkušenosti, ale taktéž vědomosti, se kterými jsme na TNT přijeli. Ukázalo se, že příprava a provedení tréninku není až tak jednoduchý úkol, jak se může zdát, pokud je člověk jen účastník soft-skills tréninku,” doplňuje student Ondra.

Poslední den následovalo zhodnocení celého TNT, průběh tréninku i plán dalšího pokračování po návratu domů, jakožto certifikovaného EPSA trenéra. Celá událost byla zakončena international night, kde každý z účastníků představil své národní speciality v podobě jídla, pití a alkoholu.

"Účast na TNT pro mě byla rozhodně zajímavá a obohacující zkušenost, dozvěděl jsem se, jak lépe pracovat na osobním rozvoji a pomoci s rozvojem ostatním. Mohu jen doporučit stáže, které pořádá EPSA. Na těchto akcích poznáte super lidi z celé Evropy, se kterými zažijete velké množství zábavy, a dozvíte se spoustu zajímavých informací. Tyto akce jsou pouze pro členy EPSA, a to na naší fakultě získáte díky členství v USF,” dodává Ondra.