10 tipů, jak úspěšně zvládnout zkouškové období

Zkouškové období je bezesporu jedna z nejnáročnějších fází průchodu studiem vysokoškoláka. Jak se vypořádat s kvanty informací, zařídit, aby nové znalosti doputovaly do dlouhodobé paměti a umět je poté využít na zkoušce? Studentka čtvrtého ročníku, Lucia Havlíková, se s námi podělila o svých 10 tipů, jak úspěšně zvládnout zkouškové.

22. 6. 2022

1. Mať plán je základom všetkého. To do listy, bloky, papieriky, lepky to je to čo potrebuješ. Rozvrhnúť si jednotlivé otázky alebo témy do jednotlivých dní a držať sa toho. Keď budeš mať plán pôjde ti všetko ľahšie a jednoduchšie, nebudeš musieť zmätene listovať stranami v skriptách ba dokonca spravíš si taký plán aby ti vyšiel čas aj na opakovanie.

2. Zvýrazňovače, fixky, farbičky to budú tvoje kamošky. Investuj do kvalitných zvýrazňovačov a pred tým ako sa začneš danú tému učiť zvýrazni si to čo je pre teba podstatné. Jednak budeš mať vo svojich skriptách lepší prehľad a na druhú stranu si viac zapamätáš.

3. Vytvor si prostredie aké ti najviac vyhovuje. Kde sa ti najlepšie učí? Doma? Na internáte? U babky v záhrade? V zásade to je len a len tvoje rozhodnutie, kde sa budeš učiť. Vyber si také prostredie, kde sa cítiš komfortne.

4. Dodržuj časový harmonogram. Neflákaj to ale ani to neprepískni. Zvoľ si čas, ktorý venuješ učeniu cez deň. Zvoľ si prestávky tak ako budú tebe vyhovovať. Mysli ale nato, že sa nemôžeš ani flákať ani to prepísknuť. Máš pred sebou ešte veľa dní kde budeš potrebovať energiu na učenie. Jednoducho nájdi ten správny balance, ktorý ti bude vyhovovať.

5. Obmedz všetky veci, ktoré ta rozptyľujú. Ver mi, na tú chvíľku to zvládneš. Vypni si mobilné dáta, internet, v tých najradikálnejších riešeniach si môžeš odinštalovať aj sociálne siete, ako ja. (PS: fakt to pomáha). Miesto toho si stiahni aplikáciu Forest alebo Planite, za čas, ktorý si tam nastavíš kedy sa budeš venovať učeniu si zbieraš peniažky a tvoríš vlastnú záhradku. No, aké kreatívne, nie?

6. Dopraj si čas nato, čo máš rád. Z osobnej skúsenosti viem, že sú skúšky na ktoré sa človek učí aj mesiac. Nie je možné sa učiť mesiac vkuse. Preto si sprav vo svojom harmonograme čas kedy jednoducho vypneš. Či pôjdeš cvičiť, na výlet alebo s kamoškami na kávu je len na tebe. Dôležité je, že nebudeš stále za knihami a zmeníš prostredie.

7. Informuj svoje najbližšie okolie o tom čo ťa čaká a neboj sa s nimi o tom rozprávať. Nájdi si okolo seba ľudí čo ťa budú chápať, dodajú ti podporu keď ju budeš potrebovať, budú v teba veriť, keď si ty sám nebudeš. Nie je nič lepšie ako mať okolo seba ľudí, ktorí ťa podporujú a stoja pri tebe. Či to bude tvoja rodina, kamoši, spolužiaci je jedno, dôležité je, že budeš niekoho takého mať po svojom boku. Ve dvou se to táhne líp.

8. Dopraj si dostatok spánku. Dobrý spánok je základom všetkého. Oddýchnutá myseľ pracuje efektívnejšie. Ideálnych je 6-8 hodín. Nezanedbávaj ani kvalitu spánku. V miestnosti kde spíš by si nemal mať žiadne rušivé elementy.

9. Snaž sa pravidelne a zdravo stravovať. Podobne ako pitný režim aj strava je základ. Dbaj na to aby tvoj jedálničiek obsahoval množstvo vitamínov či minerálov. Dopraješ tak svojmu mozgu dostatok energie na sústredenie sa počas celého skúškového.

10. Nevzdávaj to. Všetci vieme, že niekedy to nevyjde alebo je toho už veľa. Poznáš ten pocit keď máš už všetkého dosť, máš pocit, že nič nevieš a každá ďalšia minúta učenia je len trápenie a ty jednoducho zlyháš. Práve vtedy to nesmieš vzdať, musíš pozbierať všetky svoje zvyšné kúsky síl a ver tomu, že ich v sebe máš. Zvládneš to!

Všetkým študentom prajem úspešné a zároveň čo najkratšie skúškové v tomto semestri a krásne leto!