Společné stanovisko k pozměňovacímu zákonu o léčivech a o návykových látkách

Farmaceutické fakulty MU i UK spolu s dalšími odbornými organizacemi vyjádřily nesouhlas s návrhem úpravy zákona, která by povolila prodej léčivých přípravků na předpis prostřednictvím internetu.

4. 3. 2021

Obě české farmaceutické fakulty a další odborné organizace podepsaly společné prohlášení, ve kterém vyjadřují zásadní nesouhlas s pozměňovacím návrhem Zákona č. 167/1998 Sb. o návykových látkách a Zákona č. 378/2007 Sb. o léčivech.

Cílem pozměňovacího návrhu je v rozporu s dosavadní bezpečnou praxí povolit prodej léčivých přípravků na předpis prostřednictvím internetu, tedy odstranit osobní kontakt zdravotníka s pacientem a oslabit zabezpečený a prověřený řetězec výrobce-distributor-lékárna-pacient, který zaručuje bezpečnost, kvalitu a pravost léčiva.