Interakce léčiv s potravinami, výživovými doplňky a vším mezi tím

(10.10. - 14.11.2022, cyklus 6 přednášek, Online)


Charakteristika cyklu:

Napadlo Vás někdy, proč některé léky nemůžete kombinovat mezi sebou a většinu léků nesmíte kombinovat s alkoholem? Zajímá Vás: Proč paracetamol a léky proti bolesti účinkují lépe, když je zapijete kávou nebo šumivým hořčíkem? Proč s některými antibiotiky nesmíte jíst citrusové plody a jiná se nesmí potkat v žaludku s mléčnými výrobky? Co se stane, když lék zapijete bylinkovým čajem? A jak může v těle reagovat velká řada volně prodejných léků, doplňků stravy, výživových doplňků. Jak mohu vhodnou potravou umožnit zlepšení jejich využití pro optimální biochemické pochody v mém těle?

Pokud ano a chcete se dozvědět odpovědi nejen na tyto otázky, pak je připravovaný kurz určen právě pro vás. Pojďte se s námi podívat do světa pozitivních i negativních interakcí mezi léčivy, výživovými doplňky, vitamíny, bylinkami a vším ostatním, co může lidské tělo přijmout.

Účastníci:

Tento cyklus přednášek je určen pro kohokoliv, kdo má zájem dozvědět se více o interakci léků s potravinami a dalšími produkty.

Obsah cyklu:
  1. Jak potraviny a léčiva soutěží o své místo v našem těle (10.10.2022)
  2. Jak fungují mechanismy pro správné "účinkování" léčiv (17.10.2022)
  3. Interakce léčiv s výživovými doplňky (24.10.2022)
  4. Interakce léků na předpis s volně prodejnými léčivy a bylinkami (31.10.2022)
  5. "Éčka": Jak mohou pomoci "éčka" našemu zdraví aneb nehažme je všechny do jednoho pytle (7.11.2022)
  6. Superpotraviny z pohledu farmaceuta (14.11.2022)

(podrobný obsah přednášek zde)

Časový harmonogram:
  • Cyklus 6-ti přednášek (90 min)
  • Přednášky budou probíhat online vždy v pondělí od 17:00
  • (Každá přednáška bude nahrávaná a přístupná přihlášeným účastníkům po dobu 1 týdne)
Přednášející:
  • doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA
  • PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.
  • RNDr. Eva Havránková, Ph.D.
  • PharmDr. Magdaléna Onuščáková
  • Mgr. Veronika Ballayová
Forma výuky:

Online, před platformu MS Teams

Přihlašování:

Přihlašování bylo ukončeno. (Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše kurzy? Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)

Podrobný obsah přednášek:
1. Jak potraviny a léčiva soutěží o své místo v našem těle   (10.10.2022)

Víte, z jakých složek jsou potraviny složené? Rozebereme si potraviny na molekuly. Řekneme si, jak fungují v těle aminokyseliny, proč bez nich nemůžeme žít. Jak fungují tuky, co pro naše tělo dělají. Co sacharidy, jak s nimi tělo nakládá. Jak tyto základní stavební kameny lidského těla mohou sami o sobě tělo léčit, jak fungují v kombinaci s léčivem, co ještě ano a co už ne. (Přednášející: Doc. PharmDr. Ing Radka Opatřilová, Ph.D., MBA)

2. Jak fungují mechanismy pro správné “účinkování” léčiv (17.10.2022)

Povíme Vám, jaké jsou možné mechanismy účinku léčiva v těle. Dozvíte se mnohé o tom, jaké máme v těle receptory, jaké iontové kanály a proč tam jsou. Dozvíte se, jak a kde se jednotlivé látky. vstřebávají nebo vylučují. Jaké vlastnosti léčiv a prostředí ovlivňují jejich vstřebávání/vylučování. Jaké překážky mohou vzniknout při vstřebávání léčiva. Podíváme se na vliv slunce a zimy na interakce a účinnost léků. Osvětlíme vliv denního režimu, tedy proč se některé léky berou jenom na noc, jiné zase jen ráno. (Přednášející: RNDr. Eva Havránková, Ph.D)

3. Interakce léčiv s výživovými doplňky (24.10.2022)

Chcete se dozvědět, jak probíhají interakce výživových doplňků s vitamíny a s celou řadou minerálů v našem těle? Budete překvapeni, jaký má vliv nadbytek nebo nedostatek vitamínů a minerálů na naše zdraví a psychickou pohodu. Popíšeme Vám v příkladech nejméně příjemné interakce léčiv s potravinami jako jsou mléčné výrobky, cereálie, dozvíte se, proč nezapíjet léky alkoholem a proč raději nekouřit. (Přednášející: Mgr. Veronika Ballayová)

4. Interakce léků na předpis s volně prodejnými léčivy a bylinkami (31.10.2022)

Víte, co obsahují a jak fungují volně prodejná léčiva a složky doplňků stravy? Tyto obsahují účinné látky, které nám pomáhají uzdravovat tělo a mysl. Mohou mít velmi pozitivní účinky, ale občas se setkáváme i s negativními. Objasníme Vám interakce vybraných léčiv s jinými léčivy, například kombinace léků na ředění krve s ibuprofenem/aspirinem, interakce léků na alergii s léky na uklidnění. Řekneme si, co může třeba i způsobit nevhodná kombinace a jak se těchto reakcí vyvarovat. Také se podíváme, k jakým interakcím může docházet mezi léčivy a bylinkami.  (Přednášející: PharmDr. Magdaléna Onuščáková)

5. "Éčka": jak mohou pomoci “éčka” našemu zdraví aneb nehažme je všechny do jedno pytle (7.11.2022)

Jsou éčka komerční strašák anebo pomáhají. Osvětlíme si základní úlohu éček v kontextu potravin, toho, co jíme. Řekneme si o možných “léčivých” účincích, řekneme si, jak a proč se přidávají do potravin a jak pak v těle fungují. Řekneme si kladný i záporný potenciál éček, které najdeme běžně na našem jídelníčku. A že jich jsou desítky. Využijme naše znalosti pro sebe a pro své zdraví. (Přednášející: Doc. PharmDr. Ing Radka Opatřilová, Ph.D., MBA)

6. Superpotraviny z pohledu farmaceuta (14.11.2022)

Řekneme si něco o pojmu superpotraviny. O potravinách, které by nám měly pomáhat léčit naše tělo již svým složením. Ale je to opravdu tak? Co je jen obchod a marketing a co z pohledu farmaceuta by mělo fungovat a jak. Povíme se rizicích jednostranných diet pro naše zdraví a zdravou mysl. (Přednášející: PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.)

Bez popisku

Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA: Farmaceutka, zkušená manažerka a lektorka, která už dvě dekády propojuje svět farmacie se světem chemie, výživy a životním prostředím. Organizuje odborné konference i dobrovolnickou činnost studentů a zaměstnanců fakulty a s obětavostí její vlastní se těchto aktivit také sama účastní. Oceňuje věcnou diskusi, nebojí se vystoupit ze zajetých kolejí a otevírá nové pohledy. Díky jejímu progresivnímu přístupu k propojování oblastí vzdělávání můžete získat odpovědi na otázky, jak zodpovědně nakládat s léky, doplňky stravy a potravními doplňky již ve svých domácnostech, ve své práci pro své fyzické i duševní zdraví.

Bez popisku

PharmDr. MVDr. Vilma Vranová Ph.D.: Farmaceutka, zkušená lektorka řady výukových seminářů orientujících se na lékové interakce, komunikaci, farmaceutickou péči a odborné poradenství v lékárně. Zabývá se problematikou odvykání kouření, výživu a složení jídelníčku s ohledem na specifické potřeby nemocných i prevenci a terapii.

Bez popisku

RNDr. Eva Havránková, Ph.D.: Vědecká pracovnice, absolventka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se zaměřením na organickou chemii. Doktorát získala z oboru Farmaceutické chemie. Na farmaceutické fakultě se věnuje vývoji a syntéze nových léčiv. Právě během doktorského studia se začala hlouběji zajímat o mechanismy účinků různých léčiv a jak mohou být ovlivněny například přítomností jiných látek v organismu. Je zkušená lektorka a popularizátorka vědy.

Bez popisku

PharmDr. Magdaléna Onuščáková: Mladá farmaceutka a absolventka Farmaceutické fakulty v Bratislavě s bohatými zkušenostmi nejen z lékárny, ale i z Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN Brno. V roce 2018 získala atestaci z veřejného lékárenství. V současné době se věnuje vývoji nových léčiv v rámci svého postgraduálního studia na Ústavu chemických léčiv. Zkušenosti z praxe ji přivedly k hlubokému zájmu o interakce léčiv s bylinkami a dalšími výživovými doplňky. Tomuto tématu se stále s radostí věnuje.

Bez popisku

Mgr. Veronika Ballayová: Mladá výzkumná pracovnice a farmaceutka s bohatými zkušenostmi z lékárny. Už během studia se zajímala o negativní i pozitivní interakce léčiv předepisovaných a vydávaným pacientům s vitamíny a dalšími volně prodejnými léčivy. Tomuto tématu se věnuje v rámci svého postgraduálního studia na Ústavu chemických léčiv Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity.

PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.

Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF

telefon: 541 562 953, 725 444 050
e‑mail:
doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA

Odborná garantka kurzu. Přednostka Ústavu chemických léčiv.

telefon: 541 562 922
e‑mail:
Bc. Oldřich Chmela

Správce CIT FaF, Technická podpora kurzů CŽV

telefon: 778 527 919

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info